Annons: Mediedagen 2019

De slåss om årets Guldspadar

Nu har nomineringarna släppts till 2018 års Guldspadar. Här är hela listan:

Totalt 23 bidrag är tävlar i sammanlagt sju olika klasser.

BOK
– Tio trasiga teorier om ekonomi. Knut Kainz Rognerud (Leopard).
– Det som aldrig fick ske: skolattentatet i Trollhättan. Åsa Erlandsson (Norstedts).
– Nätverket – Södertäljemaffians uppgång och fall. Baris Kayhan (Norstedts).

NYTÄNKARE
– Cykelbuden – Sveriges första live-raff. Erik Wisterberg och Jon Mauno Pettersson (Breakit).
– Trådlös stöld. Rufus O Jägemar och Niklas Gedda (SVT Nyheter Uppsala).

Hedersomnämnande till:
– Eva Buskas, nyhetschef på Gotlands Allehanda
Motivering:
”För att med en speciell utbildningsinsats ha höjt hela redaktionens grävkompetens och därmed också nivån på vardagsjournalistiken.”

MAGASIN
– Mörkade risker kärnavfall. Kerstin Lundell (Sveriges Natur).
– Det nya Samhall. David Lundmark, Jonas Löfvenberg och Marcus Derland (Dagens Arbete).
– Inkasso. Johan Frisk (Faktum).

MINDRE DAGSTIDNING
– Trollfabriken. Mathias Ståhle (Eskilstuna-Kuriren).
– Flyktingadvokaterna. Eva Klint Langland (Gotlands Allehanda).
– Nordfrontfilerna. Eigil Söderin och Anton Borgström (Dagens ETC)

STORSTADSTIDNING
– Bussfusket. Erik Magnusson och Dan Ivarsson (Sydsvenskan).
– Allra-skandalen. Joel Dahlberg (Svenska Dagbladet)
– IT-skandalen på Transportstyrelsen. Kristoffer Örstadius och Mikael Holmström (Dagens Nyheter).
– 18 kvinnor anklagar Kulturprofil för övergrepp. Matilda Gustavsson (Dagens Nyheter).

ETERMEDIA LOKAL
– Skönhetsgranskningen. Valeria Helander (SVT Nyheter Väst).
– Radikalt fiasko. Olle Palm, Helena Petersen Schön och Ylva Esping (SVT Nyheter Skåne).
–Visselblåsaren. Mattias Rapp, Bodil Ljungberg och Martin Trygg (SVT Nyheter Dalarna).

ETERMEDIA RIKS
– Extremisternas miljonbedrägerier. Emelie Rosén, Victoria Gaunitz och Maria Blomquist (SR Ekot).
– Stockholmsterroristen. Emelie Rosén, Victoria Gaunitz, Babak Parham och Andreas Hedfors (SR Ekot).
– Fallet Kevin. Johannes Hallbom, Jakob Larsson, Anna Nordbeck, Dan Josefsson, Johan Bjerkner, Emil Engerdahl och Lars Granstrand (SVT Dokument inifrån).
– FN och övergreppen del 1 och 2. Joachim Dyfvermark, Karin Mattisson och Sven Bergman (SVT Uppdrag granskning).
– Hundfabriken. Markus Alfredsson, Angela Wiese Edeler, Victoria Gaunitz, Anne Skjerning och Mikael Sjödell (SR Kaliber).

Vinnarna av Guldspadarna presenteras på Grävseminariet i Helsingborg den 14 april.