De är nominerade till Kristallen

Se vilka som nominerats till tv-priset Kristallen:

Årets underhållningsprogram

Erik & Mackan knäcker den manliga koden, TV6. Robin Muhr, Baluba Television

Let’s Dance, TV4. Andréas Johansson, Mastiff

Melodifestivalen, SVT. Christer Björkman, SVT

Moraeus med mera, SVT. Tina Graffman, Meter Television

Så mycket bättre, TV4. Andréas Johansson , Mastiff

Årets dokusåpa

Allt för Sverige, SVT. Christer Åkerlund, Meter Television

Bonde söker fru, TV4. Lina Hagman, Fremantle Media

Stjärnorna på slottet, SVT. Tina Graffman, Meter Television

Sveriges Mästerkock, TV4. Lena Styren, Meter Television

Top Model, TV3. Mela Tesfazion, Acne Film

Årets tv-drama

30 grader i februari, SVT. Anders Weidemann, Fundament Film

Bron, SVT. Charlotte Sieling, Anders Landström, Filmlance

Extreme places with Björnulf. UR, Henrik Ahnborg, UR

Hinsehäxan, SVT. Molly Hartleb, SVT

Wallander, TV4. Malte Forsell, YellowBird

Årets humorprogram

Högklackat, SVT. Alain Darborg, Tre vänner

Karatefylla, TV6. Gustaf Skördeman, Baluba Television

Kontoret, TV4. Benjamin Thuresson, Jarowskij

Partaj, Kanal 5. Patrik Ehrnst, Baluba Television

Starke man, SVT. Martin Persson, Anagram

Årets barn- och ungdomsprogram

Ap-TV med Zillah och Totte, TV4. My Jacobson, Eyeworks

Blomma, blad, en miljard, UR. Fanny Josephson, UR

Gabba Gabba, SVT. Jonas Gunarsson, SVT

Labyrint, SVT. Sanna Ekman, SVT

Tjuvarnas jul, SVT. Per Simonsson, Stefan Roos, Nordisk Film TV

Årets livsstilsprogram

Arga Snickaren, Kanal 5. Ragnar Eklund, Skare

Byggfällan, TV3. Hans Ringmar, Meter Television

Den stora matresan, Sjuan. Magnus Egler, Titan TV

Fråga Olle Dokumentären, Kanal 5. Wendy Rådström, Jarowskij

Svenska Dialektmysteriet, SVT. Marcos Hellberg, SVT

Årets fakta- och aktualitetsprogram

Betnér Direkt, Kanal 5. Anders S Nilsson, Fremantle Media

Breaking News, Kanal 5. Micke Svensson, STO-CPH

Kobra, SVT. Henrik Stockare, SVT

Medialized, UR. Johan Romin, Erik Sandström, UR

Min sanning, SVT. Stina Mansfeld, SVT

Årets granskning

Kalla Fakta – Polisens vansinnesjakt, TV4. Johan Åsard, Nyhetsbolaget

Uppdrag granskning – Imamernas råd, SVT. Nadja Yllner, Sanna Klinghoffer, SVT

Uppdrag graskning – Mardrömmen, SVT. Hasse Johansson, Nicke Nordmark, SVT

Uppdrag granskning – TeliaSonera, SVT. Sven Bergman, Joachim Dyfvermark, SVT

Vi gav dem vår pappa, SVT. Erik Palm, SVT

Årets dokumentärprogram

Han tror han är bäst, SVT. Maria Kuhlberg, Stina Gardell, Mantaray

Kokvinnorna, SVT. Peter Gerdehag, Lasse Rengfelt, Deep Sea Productions

Livet blir bättre, TV3. Gunilla Leining, Meter Television

Malmöpolisen, SVT. Henrik Sylvén, STO-CPH

Saabs sista strid, TV4. Erik Dalunde, Nyhetsbolaget

Årets realityprogram

Böda Camping, Kanal 5. Joakim Franke, Strix Television

Danne och Bleckan, SVT. Agnes-Lo Åkerlind, Clara Mannheimer, Art89

Får vi följa med, Kanal 5. Martin Persson, STO-CPH

Hollywoodfruar, TV3. Johan Pråmell, Meter Film & Television

Svenska miljonärer, Kanal 5. Jonas Åhlund, STO-CPH

Kristallen

Stiftelsen Det svenska tevepriset grundades 2005 av SVT, TV3, TV4, Kanal 5, UR och Film&TV-producenterna. Stiftelsen belönar det bästa inom svensk television med priset Kristallen.