Annons: Mediedagen 2019

Hur ska man undvika nätskojare, Thomas Mattsson?

15:45

I dag har Expressens fotbollssajt skrivit att Ivan Obolo, var på väg att lämna AIK för portugisiska Benfica. Uppgiften kom från en sajt de trodde var klubbens officiella. Men det var det inte. Chefredaktör Thomas Mattsson ber på sin blogg om ursäkt för att de publicerat felaktiga uppgifter. (Rättad)

I dag har Expressens fotbollssajt skrivit att Ivan Obolo, var på väg att lämna AIK för portugisiska Benfica. Uppgiften kom från en sajt de trodde var klubbens officiella. Men det var det inte. Chefredaktör Thomas Mattsson ber på sin blogg om ursäkt för att de publicerat felaktiga uppgifter. (Rättad)

–    Jag tror det generellt är svårt för medier att skydda sig mot personer som lämnar falska vittnesmål. Till exempel att de är på plats vid olyckor. Men det är egentligen inte ett nätproblem utan ett källproblem.

Vet ni vem som gjort det?

–    Nej. Vet ni varför?

–    Nej. Kan du se några motiv?

–    Nej. Och för mig är det ganska ointressant vem och varför. Bara det inte upprepas. Har det hänt att ni gått på något liknande tidigare?

– Nej. Inte vad jag känner till.